Branża gastronomiczna wkrótce zostanie objęta obowiązkiem stosowania kas fiskalnych online. Nowe urządzenia zostały wyposażone w funkcję przesyłania danych do Centralnego Repozytorium Kas (CRK) – systemu prowadzonego przez administrację skarbową w celu m.in. analizowania poprawności rejestrowanych transakcji.
Podatnicy świadczący usługi związane z wyżywieniem w stacjonarnych placówkach gastronomicznych (w tym również sezonowo) oraz usługi przygotowywania żywności dla odbiorów zewnętrznych (usługi cateringowe) muszą stosować kasę fiskalną niezależnie od wysokości osiąganego obrotu.
Stosowanie kas fiskalnych online w gastronomii
Zgodnie z nowymi przepisami, od 1 lipca 2020 r. kasy fiskalne online muszą stosować podatnicy wykonujący następujące czynności:
- usługi związane z wyżywieniem wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo
- usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania
- sprzedaż węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych
Kasy fiskalne online w gastronomii wzbudzają więcej wątpliwości niż w przypadku jakiejkolwiek innej branży zobowiązanej do wymiany urządzeń. O ile bowiem nikt nie ma wątpliwości, iż lokale takie jak bary, restauracje czy pizzerie kwalifikują się pod działalność gastronomiczną objętą obowiązkiem stosowania kas online, o tyle w przypadku np. cukierni czy piekarni oferujących klientom kawę i miejsca przy stolikach, interpretacja przepisów nie jest już taka oczywista.