Kasa fiskalna w sklepie internetowym
Sklepy internetowe mają szansę uniknąć konieczności zakupu kasy fiskalnej dzięki zapisom zawartym w Rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20 grudnia 2017 roku.
Preferencyjne warunki nie obejmą jednak wszystkich.
Sprawdź, czy możesz prowadzić swój sklep internetowy bez kasy fiskalnej!
Sprzedaż internetowa a kasa fiskalna
Jedną z korzyści prowadzenia sprzedaży wysyłkowej jest zwolnienie z obowiązku posiadania kasy fiskalnej lub drukarki fiskalnej, która umożliwia drukowanie paragonów. Nie dotyczy to jednak wszystkich sklepów internetowych. Aby prowadzić sprzedaż bez konieczności wystawiania paragonów na kasie fisklanej, należy spełnić warunki określone przez ustawodawcę:
- sprzedaż wyłącznie wysyłkowa
- sprzedaż towarów niewykluczonych z listy objętych możliwością sprzedaży bez kasy fiskalnej,
- zapłaty za towar wyłącznie na konto bankowe. Tytuł przelewu musi jasno wskazywać na asortyment, za który płaci klient. Innymi słowy, kupujący nie będzie mógł zapłacić za swoje zakupy gotówką.
Kiedy stracisz prawo do nieposiadania kasy fiskalnej?
Jako że możliwość nieużywania kasy fiskalnej dotyczy wąskiego zakresu usług, przepisy ją precyzujące ściśle określają sytuacje, w których utracisz prawo do niewystawiania paragonów przy sprzedaży internetowej:
- w przypadku umożliwienia klientowi odbioru osobistego zakupionego towaru, bowiem nie jest to działalność wysyłkowa.
- jeśli klient dokonuje płatności gotówkowej (np. przy płatności w Twoim punkcie odbioru).
- kiedy w Twoim asortymencie znajdą się towary objęte koniecznością wystawienia paragonu.
- jeśli udział produktów nieobjętych nakazem ewidencjonowania nie przekroczył 80% w całości obrotu Twojej firmy (np. w przypadku kiedy wykluczone ze zwolnienia z ewidencjonowania wody toaletowe i perfumy przekroczyły 20% całości Twojego obrotu).
Wysyłka za pobraniem a sprzedaż bez paragonów
Nieużywanie kasy fiskalnej jest możliwe jeśli klient wybrał uiszczenie opłaty za towar przy odbiorze. W takim przypadku to firma kurierska dokonuje zapłaty za zamówione towary w formie zbiorczej płatności. Niezwykle istotne jest jednak to, by w przelewie zawarto listę towarów, jakie zostały sprzedane z uwzględnieniem ich cen oraz nabywców – tak by cały proces transakcyjny był czytelny i doprecyzowany.
Czego nie możesz sprzedawać bez kasy fiskalnej?
Nie wszystkie towary, jakie możesz włączyć do swojego asortymentu będziesz mógł sprzedawać bez posiadania kasy fiskalnej. Poniżej lista artykułów, które na podstawie § 4 wspomnianego rozporządzenia, nie podlegają zwolnieniu z ewidencjonowania przy pomocy kas:
- perfumy i wody toaletowe,
- zapisane i niezapisane nośniki danych zarówno cyfrowych, jak i analogowych,
- wyroby tytoniowe i alkoholowe,
- sprzęt fotograficzny z wyłączeniem części i akcesoriów,
- sprzęt telekomunikacyjny, radiowy i telewizyjny z wyłączeniem anten i części do owego sprzętu,
- przyczep i naczep oraz ich części, a także innych pojazdów bez napędu,
- nadwozi do pojazdów silnikowych i samych silników,
- wyrobów zawierających metale szlachetne,
- paliw i gazu, a także ich mieszanek i materiałów, które mogą być użyte w tej formie.
Faktura zamiast paragonu w sklepie internetowym
Kiedy upewnisz się, że spełniasz wszystkie wymagania potrzebne do prowadzenia sklepu internetowego bez kasy fiskalnej, dowodem sprzedaży może stać się faktura imienna. Faktura stanowiąca standardową formę rozliczeń między firmami, ma zastosowanie także w sprzedaży klientom indywidualnym (B2C).
Warto zaznaczyć, że na dokumencie dla osób fizycznych nie wpisujemy NIPu, ponieważ większości z nich nie został on przypisany. Co więcej, na fakturze nie musi znajdować się numer PESEL osoby kupującej. Dokument możemy wysłać zarówno wraz z przesyłką (zwłaszcza gdy klient dokonał przedpłaty za towar), jak i później (np. w przypadku przesyłki za pobraniem), przy pomocy adresu e-mail. Wybrana forma musi zostać zaznaczona w regulaminie sklepu.
Fakturę imienną musisz wystawić zawsze, gdy klient o nią poprosi, jednak wielu sprzedawców dołącza ją automatycznie do każdego zakupu.
Na osobach korzystających z możliwości niewystawiania paragonów ciąży obowiązek udostępnienia rachunku bankowego do dyspozycji Urzędu Skarbowego, który w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących Twojej sprzedaży, będzie miał prawo do analizy wyciągów z konta.